Mobil: 0904 602 103
E-mail: info@zeostour.sk
Národná 16 010 01 Žilina
Zdieľať
Detail štátu

Macao Macao - transparent

  • Poloha: južná Ázia; špeciálny administratívny región, patriaci Číne; 60 km juhozápadne od Hong Kongu; polostrov Macao a ostrovčeky Taipa a Coloane
  • Rozloha: 28,2 km²
  • Obyvateľstvo: 608 tisíc; Číňania (92%), Filipínčania (3%), Angličania (1,5%), Portugalci (1,5%), ostatní (2%); náboženstvá: budhisti (50%), kresťania (15%), taoisti
  • Hlavné mesto: Macao
  • Politický systém: bývalé  portugalské teritórium (442 rokov); od decembra 1999 zvláštna administratívna oblasť ČLR s vlastnou „mini-ústavou“ garantujúcou vysokou autonómiou teritória do r. 2049 podľa princípu „jedna krajina, dva systémy“; Najvyšším predstaviteľom je predseda výkonnej rady (chief executive), ktorý je voleý 300 člennou volebnou komisiou a menovaný do funkcie vládou ČLR na päťročné volebné obdobie
  • Mena: macaojská pataca (MOP)
  • Jazyk: čínština, portugalčina
  • Telefónne predčíslie: +853
  • Internetová doména: .mo
  • Elektrické napätie: 220V/50 Hz; elektrické zásuvky typ A - dvojica plochých kolíkov, typ I - guľatá zástrčka s trojicou hranatých kolíkov v usporiadaní do obráteného Y, typ G - trojica obdĺžnikových kolíkov so šesťhranným púzdrom

Vstupné formality:

Medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Macao bola podpísaná Dohoda o zrušení vízovej povinnosti 10. decembra 2003 v Macao a 7. februára 2004 vstúpila do platnosti.
Občan Slovenskej republiky, ktorý má platný cestovný pas môže vstupovať na územie Macaa bez víz za účelom krátkodobého pobytu nepresahujúcu dĺžku pobytu 90 dní.

Pri vstupe z územia pevninskej Číny sa vykonáva pasová a colná kontrola. Pri návrate do Číny potrebujete čínske víza na viac vstupov. Ak ich nemáte, bezplatne ich vydáva konzulárny úrad Ministerstva zahraničných vecí ČĽR prostredníctvom pobočiek turistickej kancelárie China Travel Service. Vízum pre slovenských občanov je udeľované bezplatne.

Pri výstupe z Macaa do iných provincií ČĽR sa vyžaduje čínske vízum. Osobám, ktoré plánujú vycestovať z Macaa na územie ČĽR lietadlom a nemajú čínske vízum nebude umožnené vstúpiť na palubu lietadla. To isté platí pri použití cestnej alebo železničnej dopravy. Vízum pre slovenských občanov prichádzajúcich na územie pevninskej Číny je spoplatnené.

Osoby prichádzajúce z územia Číny do Macaa, ktoré sa plánujú vrátiť naspäť na územie Číny, musia mať udelené  obojstranné vízum. Toto vízum musí byť získané na území ČĽR. V prípade, že turista nemá udelené obojstranné vízum, na spiatočnú cestu do ČĽR musí požiadať o vízum na konzulárnom úrade Ministerstva zahraničných vecí ČĽR v Macau.

Pri vstupe na územie Macaa nie je povinnosť preukázať sa spiatočným cestovným lístkom a nevyžaduje sa ani preukazovanie finančných prostriedkov. Pri krátkodobých pobytoch na území Macaa nie je ohlasovacia povinnosť na polícii.

Zdravotné predpisy:

Nepožaduje sa žiadne povinné očkovanie okrem očkovania proti žltej zimnici, ak prichádzate z krajín, kde sa táto choroba vyskytuje. Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde typ A a B, japonskej encefalitíde, brušnému týfusu a besnote.

Časový posun:

Oproti nášmu: +6 hodín.

Dĺžka letu:

 

Najdôležitejšie mestá:

Macao.

Podnebie:

Prevláda tu subtropické podnebie s monzúnovými vplyvmi. Najteplejším mesiacom je júl s priemernou dennou teplotou 28,9ºC a najchladnejším mesiacom je január s priemernou dennou teplotou 14,5ºC. Vlhkosť vzduchu je najvyššia počas júnového obdobia tajfúnov, kedy 30°C teploty sprevádzajú silné dažde trvajúce až do septembra. V jeseni (október – december) sa teploty znižujú a ustupuje aj vlhkosť vzduchu. V zime (január – marec), teploty klesnú aj na 10°C, ale dni sú slnečné. Od apríla začínajú dažde a vlhkosť dosahuje štandardných 70% až 90%.

Počasie:

Mesiac

I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Teplota vzduchu v °C                        
Teplota vody v °C                        

Zaujímavosti:

16. storočie: portugalské osídlenie; 1840:I. ópiová vojna; 1887: okupácia Portugalskom; 1999: obnovenie suverenity ČĽR nad Macaom.

Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky v SR; Jančova 8, Bratislava; Tel.: +421/2/6280 4291; E-mail: cinska.ambasada@gmail.com; Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pekingu; Adresa: Jianguomenwai, Ritan Lu, Peking; Telefón: 0086 10 6532 1531; Mob.: 0086 1391 1792 084 Fax: 0086 10 6532 4814; E-mail: emb.beijing@mzv.sk

za cenu - .