Mobil: 0904 602 103
E-mail: info@zeostour.sk
Národná 16 010 01 Žilina
Zdieľať
Aktuality
Na čo nesmiete zabudnúť pred dovolenkou

Na čo nesmiete zabudnúť pred dovolenkou

4.8.2017

Dovolenky si mnohí z vás častokrát vyberajú na poslednú chvíľu. V zhone a v časovom nedostatku môžete zabudnúť na niektoré dôležité veci. Preto, kým sa vydáte na cestu, nezanedbajte týchto 10 bodov.

  1. Skontrolujte si platnosť cestovných dokladov. Do krajín EÚ, ako aj Švajčiarska, Lichtenštajnska, Nórska a na Island môžete cestovať s platným občianskym preukazom. Cestovný pas musí mať platnosť minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Každé dieťa, i novorodenec, musí mať vlastný cestovný doklad. V opačnom prípade prídete o už zaplatenú dovolenku.

Meno a priezvisko na cestovnom doklade musí byť totožné s menom a priezviskom, uvedenými na letenke. Ak odchádza na dovolenku žena v krátkej dobe po svadbe a ešte nemá vybavené nové doklady, musí cestovať pod dievčenským menom, uvedeným v platnom cestovnom doklade.

  1. Nezabudnite sa poistiť. Najlepšie je komplexné cestovné poistenie. Bez neho vás môže v prípade úrazu alebo nehody vyjsť dovolenka poriadne draho. Nespoliehajte sa iba na Európsky zdravotný preukaz, na ktorý sa nevzťahuje poškodenie a strata batožiny alebo storno zájazdu. Preukaz i kartičku poistenca vždy noste so sebou. Máte na nej uvedené  číslo, na ktoré sa obrátite v prípade poistnej udalosti.
  2. Pred odchodom si zabezpečte svoje bývanie. Odpojte od elektriny rôzne elektrické zariadenia a presvedčte sa, či je zastavená voda. Pozatvárajte všetky okná, nesťahujte žalúzie – mohli by prilákať zlodejov. V nijakom prípade nepíšte o dlhšej neprítomnosti na sociálnych sieťach. Dohodnite sa s príbuzným, priateľom alebo susedom, aby občas skontroloval váš domov, prípadne polial kvety.
  3. Skontrolujte si voucher a pokyny na cestu. Zapamätajte si číslo letu, nástupnej brány a presný čas odletu. Ak sa dostavíte neskoro k „boardingu“, môže sa stať, že vás do lietadla už nepustia a musíte si kúpiť novú letenku na nový termín.
  4. Mali by ste vedieť, ktoré zakázané predmety nemôžete mať v príručnej batožine. Medzi ne patria napr. rôzne tekutiny, pasty alebo gély (musíte ich mať v igelitovom vrecku v objeme maximálne do 100 ml), napodobeniny zbraní, samotné zbrane, nožík, nožnice, pilníky, mäso... Tieto predmety je lepšie vložiť do batožiny v podpalubí.
  5. Vyhnite sa nadmernému pitiu alkoholu ešte pred odletom. Cestujúci pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky nemusí byť vpustený na palubu lietadla. Svojím dychom a správaním by ste znepríjemnili cestu ostatným cestujúcim.
  6. Uistite sa, že máte pripravenú dostatočnú finančnú hotovosť. Je dobré mať pri sebe aj platobnú kartu. Mali by ste rátaj aj s nepredvídanými udalosťami, ako je meškanie letu, krádež dokladov a pod.
  7. Vezmite si so sebou kontakty na Veľvyslanectvo Slovenskej republiky. V prípade odcudzenia osobných dokladov alebo inej nepredvídateľnej udalosti ich budete potrebovať.
  8. Skontrolujte, či máte povolený rooming. Môže sa stať, že budete potrebovať súrne si zavolať zo zahraničia a až tam zistíte, že sa nikam nedovoláte. Kým nájdete iné riešenie, môže byť už neskoro.
  9.  Zoberte si so sebou všetky lieky, ktoré užívate. Vyhnete sa tak zbytočnému stresu s návštevou lekára alebo pohotovosti a svoju dovolenku si užijete naplno.